Вул. Грушевського. буд. 15 Музей історії міста Козятин, Козятинська територіальна громада, Хмільницький район, Вінницька область. До 1925 р. Бердичівський повіт Київська губернія.
пʼятниця, 27 січня 2023 р.
Козятинці, що пережили Голокост
Саме сьогодні 78 років тому, 27 січня 1945 року, солдати 1-го Українського фронту визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. За час існування цього концтабору в ньому загинуло, за різними оцінками, від 1,5 до 2,2 млн людей. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом з 4,5 млн дорослих, стали 1,5 млн дітей.
В місті Козятині проживали теж люди, яким пощастило вижити у концентраційних таборах, а не бути спаленими у нищівних машинах по знищенню фашистами населення. Серед них мешканка Козятина, уродженка с. Махаринці 99-літня в минулому в’язень концтабору Освенцім, особа під №22392, як значилося в табірних картках Олександра Олексіївна Грушко. Радимо обов’язково почути її. Коли вона поринає у спомини, то мимоволі бринять у присутніх сльози, а далі вже ллються рікою. В мережі багато розміщено інтерв’ю з поважною пані, яка має чудову пам’ять і щораз, страждаючи знову, відходячи по декілька днів, згадує той жах, повертається в минуле, але, повторює це, щоб люди цінили життя і були гуманними.
У табірній картці офіцера козятинця 1911 року народження Дацюка Мефодія Андрійовича, який проживав в нашому місті по вулиці Садова 29, 19 записів переміщення із одного табору в інший за те, що не корився і мав десятки спроб втеч з 1942 по 1944 роки. В’язню пощастило вижити навіть після гестапо Німеччини Нюренберг Фюрш.
Пройшов катівні в полоні мешканець вулиці Пролетарської (сучасна назва Отця Олександра) Кривунець Федір Павлович, 1919 року, знаходився в полоні, як в’язень концентраційного табору з липня 1941 по 1945 рр. й вижив.
Найтрагічніша подія, яка відбулася в Україні під час нацистсько-фашистської окупації, знищення людей з єврейским корінням в Києві у Бабиному Яру, де серед розстріляних – всі родичі героя Другої світової війни, уродженця Козятина, танкіста Шнейдермана Михайла Юхимовича (1909-1981). Він разом з п’ятьма братами боронив землю на фронтах Другої світової війни. Коли переможці повернулися, то вся рідня була страчена у Бабиному Яру, навіть немічні батько з матір’ю й наречена брата.
У Козятині теж громадськість вшановує щорічно трагічну дату страти євреїв й людей інших національностей у Талимонівському яру, де насильницьки знищено понад 9 000 осіб.
На жаль, в даний час з 2014 року на території України знову окупанти – вже російські сусіди, повторюють фатальні помилки фашистської нечисті і вторглися на нашу суверенну територію, розміщують катівні, де гине від тортур український люд.
Пам’ятаємо вас, наші Герої, безвинно вбиті ракетами, закатовані … Царство Небесне вам, наші Янголи на небесах.
Підготувала директор КЗ «Музей історї міста Козятин» Лілія Макаревич
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Сьогоді до Музею історії міста Козятин завітали учні 7 класу Йосипівської гімназії, на чолі з учителем хімії та біології – Плисак Ларисою ...
-
13 червня минає друга річниця пам'яті захисника з Козятинщини - Ясінського Олега Казимировича Ясінський Олег Казимирович (06.10.1975 ...
-
З нагоди 150-річчя від дня присвоєння Козятину статусу містечка. 12 березня до КЗ "Музей історії міста ...
-
6 травня 2024 року минає річниця пам'яті захисника з Козятинщини - Степанюка Дмитра Володимировича Степанюк Дмитро Володимирович (...
Немає коментарів:
Дописати коментар