четвер, 15 липня 2021 р.

Рівно 80 років тому цими днями в Козятині. Оборона і окупація Козятина в 1-у Світову війну.

 




80 років тому  воїни радянської армії ціною свого життя, самовіддано  боронили  від фашистської Німеччини кордони рідної землі, зокрема стояли на обороні важливого для фронту   залізничного  центру Козятин.

За перші 3 тижні  з початку війни ворогу вдалося заглибитися  на 350 км території СРСР південно- західного напрямку.

В ці  дні жорстокі кровопролитні бої з ворогом  велися  на оборонному  рубежі фронту: Вуйна ( сьогодні Перемога)- Комсомольське (сьогодні Махнівка)-Козятин, Попільня – Сквира. Тут на смерть стояли бійці 94-го загону прикордонних військ, 10-ї дивізії, 21-й  кавалерійський полк оперативних  військ. Про ті бої  згадує начальник штабу 12 –ї армії  оперативних військ  В. Арушанян.  Бійці особового складу 6-ї і 12-ї армій   під час оборонних боїв проявили небачені героїзм і мужність.

 Палали у вогні  після бомбардувань українські міста і наш Козятин, гинули не лише бійці, а і мирні жителі. Перша бомба впала на територію станції товарна і одразу забрала  життя у 25 мирних  громадян –залізничників.  Ворожі війська генерала Евальда  фон Клейста впевнено просувалися вперед, хоч і  його танки горіли на  полях бойових дій , немов свічки. Напередодні окупації Козятина в середині липня залізничне сполучення майже було відрізане. У цій кривавій м’ясорубці опинився 77-й полк 10-ї дивізії з охорони залізничних об’эктів і   16-й мехкорпус Соколова .

Не було сил, щоб протистояти добре озброєному і підготовленому  ворогу. В ніч на 14 липня були оточено правий фланг 6-ї армії генерала Івана  Музиченка. А 15 липня було залишено і наше місто. В той же день в Козятин вдерлися окупанти.  Запеклі бої, величезні втрати  і відчайдушний супротив наших військ  дали можливість  повноцінного функціонування залізничної станції і вчасно  організувати  евакуацію  важливих підприємств. Більше 100 бійців за  проявлений героїзм були нагороджені орденами та  медалями. Нажаль,    бійці - захисники Козятина  16-го мехкорпусу  на чолі зі своїм  командиром  Олександром Соколовим  загинули в Уманському котлі. 7138 військовополонених загинули від тортур, хвороб , голоду, холоду і виснажливої праці у Козятинському таборі – шталазі N 358.

На місці оборони міста на території школи- інтернат- гімназії , де стояв  оборонний зенітний полк, встановлено у 2011 р. пам’ятний знак захисникам міста.

 

Директор Музею історії міста Козятин    Лілія Макаревич

Немає коментарів:

  7 СІЧНЯ МИНАЄ РІЧНИЦЯ З ДНЯ СМЕРТІ ЗЕМЛЯКА ГЕРОЯ  МАРИНИЧА  МИХАЙЛА РОМАНОВИЧА Маринич Михайло Романович     (17.01.1982 –  07.01. 2024) С...