«Оповіді в світлинах»
Під такою назвою в рамках святкування Дня міста 15 липня в нашому КЗ «Музей історії міста » відкрито виставку. На ній представлено експозицію світлин домашнього архіву родини Приходьків, зокрема, любителя – фотографа дідуся Іоанна Захаровича Приходька (07.07.1885 – 12.09.1961). Як з’ясувалося, він іменинник в один день з нашим містом.
На зустріч з нащадками роду дідуся інспектора залізниці з Козятина Вірою Кухарук-Приходько та Людмилою Приходько завітало чимало гостей. Серед них підопічні Козятинського територіального центру соціального обслуговування на чолі з Ларисою Казмірчук та інші мешканці міста залізничників. Переглянути виставку прийшли поважні гості - виконувач обов’язків міського голови , секретар міської ради Ірина Репало, начальник департаменту гуманітарної політику Аліна Діденко. Слова вдячності родині за збережені світлини міста Козятина початку 20 ст.- Водокачки, водонапірної вежі, вулиць Драгунської взимку та Поштової біля базару, костелу Матері Божої Доброї Ради 1911-1918 рр.забудови, залізничної церкви Вознесіння Господнього освяченої 1895 року та фотографій залізничника, його дружини італійського походження Марії Валенти (1882-1972) з маленьким сином початку 20 ст. , близьких рідних, друкованих видань, речей початку- середини 20 ст. .Висловила захоплення побаченим і вдячність нащадкам роду , вручила подарунки начальник відділу культури Козятинської міської ради Світлана Рибінська.. Запрошений на захід відомий історик, краєзнавець, дослідник нашої історії Микола Купчик провів екскурс в минувшину походження назви нашого міста.
Внучка Іоанна Приходька Віра подарувала до фондів музею сімейну реліквію-рушник з ініціалами вишивальниці, блузку прозору капронову, панчохи нейлонові білі зі стрілками, капелюшок з чорною вуаллю та пером, що належав у1940-і роки матусі Лідії Іванівні Приходько – довгожительці Козятина, яка прожила щасливо в родині 92 роки, виховала з чоловіком Володимиром Івановичем Приходько 5-ро дітей. Сьогодні нащадки продемонстрували цікаві речі, які зберіг і передав дітям дідусь-листівку початку 20 ст., яка після підсвічування зі звороту із білої перетворювалася у кольорову. Рідкісна писемна знахідка. В музейній експозиції представлено подаровану родиною Сергія Приходька ще одна делікатна річ-білизна початку 20 ст. - французький корсет на китовому вусі.
Під час презентації світлин гості побачили палітурки від зошитів з Козятинської типографії початку 20 ст, листівки з авторською поезією та актуальними афоризмами на трьох мовах, в тому числі й українською, які кожен міг придбати у друкарні або на пошті. А ще дідусь випустив рідкісну брошуру «Інструкція для починаючих фотографів» 1908 р. надруковану у Козятинській друкарні. Ще наш земляк писав п’єси в зошитах , які надсилав для цензури до Санк-Петербургу. Присутні дізналися, що наприкінці 19 ст. в Козятині він проживав за адресою без назви вулиці: Козятин товарна, будинок №22, квартира №72. Звичайний залізничник навчався в двох учбових закладах і у 29 років закінчив 3-є Київське залізничне училище, про що свідчить «Свідоцтво» з сургучною печаткою поліцейського відділку та з портретом учня, виготовленим у Козятинському фотоательє «ВІЗИТ» 1914 року. Також представлено світлину 1931 року, датовану лютим міяцем зі штампом на звороті - «Державне ательє УКРАЇНФІЛЬМ». На ньому зображені чоловік з жінкою у капелюшку, в валянках, галошах, а хлопчик у гетрах поверх взуття. Ймовірно, фото зроблене у конфіскованому радянською владою ательє козятинця Давида Шварцмана, який перебуваючи на заробітках в Америці привіз звідти фотоапарат і мав власне ательє,емігрував у 1933 році в Америку.
Завітайте до музею, знайомтесь з цікавинками, не
пожалкуєте. А нашим гостям, які завітали в спекотний день до музею, родині Приходьків дякуємо, бажаємо лише добрих новин
і здійснення мрій та сподівань. Нашим воїнам перемоги і повернутися в рідні
домівки живими та не ушкодженими.
Директор КЗ «Музей історії міста Козятин» Лілія
Макаревич.
Немає коментарів:
Дописати коментар